A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság- Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Tudományos Diákköri Tanácsának története és működése
A Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma jogelődjében, a Debreceni Agrártudományi Egyetemen a Tudományos Diákkör 1962-ben alakult meg, így a tudományos diákköri tevékenység közel öt évtizedes múltra tekint vissza intézményünkben.
A Debreceni Egyetem Agrárgazdasági és Vidékfejlesztési Karának (jelenleg Gazdálkodástudományi és Vidékfejlesztési Kar) megalakulását, 2002. szeptember 1-jét követően a korábban Mezőgazdaságtudományi, jelenleg Mezőgazdaság- Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Tudományos Diákköri Tanácsa önállóvá vált, azóta a Debreceni Egyetem Agrár- és Gazdálkodástudományok Centruma két kari diákköri tanácsa egymástól függetlenül, de szoros együttműködésben végzi munkáját.
A Tudományos
Diákköri Tanács munkáját 3 fős vezetőség irányítja. A Kar minden tanszékének
van egy TDK felelőse, akikkel a vezetőség közvetlen kapcsolatot tart. A TDK
szervezetet a mindenkori oktatási dékánhelyettes felügyeli. A Mezőgazdaság-
Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Tudományos Diákköri Tanács
vezetőségének szervezeti felépítése az alábbi:
Kari TDT elnök:
Dr. habil
Juhász Lajos
egyetemi docens
Természetvédelmi
Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék
Tel: 52/508-444/88432
E-mail:
Dr. Gyüre Péter
egyetemi
adjunktus
Természetvédelmi
Állattani és Vadgazdálkodási Tanszék
Tel: 52/508-444/88183
E-mail:
A Mezőgazdaság- Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Tudományos Diákköri Tanács munkájával segíti a kar fő célkitűzésének elérését, a változó társadalmi és gazdasági kihívásokra reagáló módon, innovatív gyakorlatias képzés megvalósítását, melynek az egyik eszköze a tudományos diákköri munka.
A karon működő tudományos diákköri tevékenység rendszeres bemutatkozási lehetőséget biztosít a hallgatók számára. Minden tanévben megrendezzük a Kari Tudományos Diákköri Konferenciát. Kétévente részt veszünk az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, ahová a két időközi kari konferencia legeredményesebb résztvevőit delegáljuk.
Kari Tudományos Diákköri Konferenciáinkra meghívást kapnak a hazai és külföldi társintézmények is, így rendszeresen vesznek részt külföldi állampolgárságú hallgatók is rendezvényeinken, míg karunk hallgatói is több alkalommal képviselték intézményünket a társegyetemi diákköri konferenciákon (többek között Romániában Nagyváradon, Szlovákiában Nyitrán).
Kari konferenciáink színvonalát emeli a külsős szakemberek rendszeres részt vétele a szakmai zsűrik munkájában, mely a gyakorlatorientált kutatások legfőbb záloga.
A kari tudományos diákköri konferencián eredményesen szerepelt, helyezést elért hallgatók munkájukat beadhatják diploma vagy szakdolgozatként, amit a tanszéki bizottságok védés nélkül, jeles érdemjeggyel elfogadnak. Mindemellett lehetőség van a konferencián szerepelt hallgatók díjazására is. A Kari Tudományos Diákköri Konferencián az egyes tagozatokban bemutatott dolgozatok 50%-a jutalmazható I. II. ill. III. helyezéssel. Ezen felül - az 50%-os díjazási korláton belül - kiemelt díjak is kiosztásra kerülnek. Kiemelt díjat adott tagozaton belül a legmagasabb pontszámot elért dolgozatot bemutató hallgatónak ítélheti meg a Kari Tudományos Diákköri Tanács. Ilyen értelemben a kiemelt díj az I. helyezésnél magasabb rangúnak tekintendő.
Kiemelt
díjak:
- Rektori díj
- Centrumelnöki díj
- DE AGTC Doktori Tanácsának díja
- Dékáni díj
- DE AGTC Tudományos Tanácsának díja
A helyezéseken és a kiemelt díjakon kívül is van lehetőség különdíjak adományozására (akár a helyezett, akár a helyezést nem kapott hallgatók számára), amelyet a kari Hallgatói Önkormányzat, szakmai szervezetek, egyesületek ajánlhatnak fel. Különdíjként pénzjutalom, illetve tárgyjutalom felajánlása a jellemző, de előfordult már gyakornoki álláshely biztosítása is az intézményi diákköri konferenciái szerepelt hallgatók számára.